неділя, 2 червня 2019 р.

Автор знаменитої "Гуцулки Ксені"

1 червня 1967 р. у Клівленді (Огайо, США) відійшов у засвіти 70-річний ЯРОСЛАВ БАРНИЧ, композитор, скрипаль, автор пісні-танго «Гуцулка Ксеня».
Він народився 30 вересня 1896 року в селі Балинці Снятинського району Івано-Франківської області. Здобув європейську освіту, чудово грав та писав музику, викладав музику в жіночій Учительській семінарії «Рідної школи» у Самборі, організував філіал Музичного інституту ім. М. Лисенка, диригував хором «Самбірського Бояна». У роки німецької окупації (1941-1944) Я.Барнич обіймав посаду диригента Львівської опери.
Але відомий він насамперед як автор славетної "Гуцулки Ксені". За найпоширенішою версією її появи, викладаючи у Самборі, Ярослав Барнич закохався у Ксенію Клиновську, на 19 років молодшу за нього. Це почуття і спричинило появу пісні-танго на честь Ксенії. Окрилена Ксеня поділилася новиною зі своїми подругами й проспівала їм пісню. Дівчата підхопили спів, виконували танго на перервах, автор же стояв збоку, курив і задоволено усміхався… У 1938 році Я.Барнич написав за мотивами пісні оперету «Гуцулка Ксеня». Так Я. Барнич став основоположником модерної української оперети. Прем’єра мала відбутися в Косові, але поліція заборонила виставу, яка «підбурює гуцулів проти польської влади».
Кремлівськими " визволителями" творчість Я.Барнича була заборонена, авторство танго приписувалося колезі-співавтору Роману Савицькому.
У 1944 році Я.Барнич емігрував до Німеччини, а в 1949 р. - до США, де жив і працював у Філадельфії. Найбільш помітною подією в його діяльності у США стала підготовка хору до виступу на відкритті пам’ятника Т. Шевченку у Вінніпезі 8 липня 1961 р. Виступ 300 співаків і 80-х музикантів із симфонічного оркестру настільки вражаючим, що міська управа присудила Я.Барничеві звання Почесного Громадянина Міста.
23 квітня 1966 р. українська діаспора США вручила професорові почесну “Золоту батуту” – одну з найвагоміших нагород в українській діаспорі.
За матеріалами Ганни Черкаської







Немає коментарів:

Дописати коментар