неділя, 13 грудня 2015 р.

Фестиваль дитячої естрадної пісні "Веселка"-2015

          Сьогодні в м. Дубляни відбувся заключний тур районного фестивалю естрадної пісні «Веселка», який щороку організовує Жовківський Центр дитячої та юнацької творчості. Це завжди свято для юних обдарувань, їх батьків та педагогів, хвилююче чекання результатів виступу та … сльози. Для когось – сльози радості, успіх, а  комусь – гірке розчарування, невдача. Але цьогоріч фестиваль незвичайний: йому виповнюється вже аж 20 років! Багато талантів, що виступали на цій сцені, стали дорослими, дехто пов’язав своє життя з музикою, дехто – ні, але пісня – вона все одно завжди поруч. Всіх присутніх у залі привітали  голова районної адміністрації Надія Щур, завідувач відділу освіти Михайло Коваль та директор ЖЦДЮТ Ірина Чурій. До речі, членами журі завжди є високопрофесійні музиканти, співаки, композитори, керівники студій. Так, цього року в журі були соліст Львівської  національної опери ім. Крушельницької, лауреат міжнародних конкурсів, креативний директор мистецького центру "Підкова" Петро Радейко, молодий львівський композитор, режисер і телеведучий Львівської державної телерадіокомпанії Віталій Кобринович, лауреат міжнародних конкурсів, викладач вокальної кафедри Львівської національної музичної академії і вокальної студії "Підкова" Іванна Комаревич.

          Нашу школу представляла талановита  юна учасниця Ілонка Химиця (8 рочків). Вона стала лауреатом ІІІ премії, з чим її всі ВІТАЄМО! Направду, фестиваль збирає най-найталановитішу молодь району, і вибрати переможців членам журі щороку стає дедалі важче. Ілонка активно виступає  на багатьох шкільних святах, окрім того, навчається гри на скрипці та фортепіано в школі мистецтв, відвідує гуртки в Центрі творчості. Тож бажаємо їй успіхів та творчих злетів. Щасти тобі, Ілоночко!
 Адреса відеоролика     https://youtu.be/xV5FrE_rBX0 






середа, 9 грудня 2015 р.

Подорожі з Евтерпою...

У перекладі з грецької мови «музика» означає «мистецтво муз». Це богині, заступниці мистецтва і наук. Вони надихали представників різних мистецтв. У греків їх було 9. Це дев’ять вродливих жінок. Евтерпу вважають богинею ліричної поезії і музики. А покровителем музичного мистецтва був Аполлон, син Зевса та Лєти. В античні часи його зображали прекрасним юнаком із лавровим вінком на голові. До речі, і сьогодні найкращих музикантів нагороджують лавровим вінком. Музи були постійними супутниками Аполлона, водили хороводи й  співали пісень.
Один раз на сотню років зустрічаються музи і діляться своїми досягненнями, адже кожна з них — заступниця якоїсь науки чи мистецтва. Сьогодні  учням нашої школи пощастило підслухати їхню розмову..... Це незвичайне музичне дійство відбулося у 7-А класі. Талановиті актори (музи: Войтович Вероніка, Боровик Ярина, Качмар Іринка, Бей Вікторія та Шняк Оксана) яскраво зіграли свої ролі. Королева Музика (Оля Пешко) розповіла присутнім про походження ноток, а тоді запросила їх (доньок-ноток) на свято(нотки: Юрчишин Христина, Феджага Наталія, Голяк Аня, Бойко Марта, Скрипцова Євгенія, Стрижик Марічка і Дем'янович Аня). Після зустрічі з музами вчитель музики Демків М.В. провела цікаву вікторину із слухачами та акторами. Відповідаючи на питання, учні "відкрили" зашифровані слова на дошці. Ну і, звісно, не обійшлося без пісні - нашої супутниці в житті. 




понеділок, 30 листопада 2015 р.

Стежками духовності

Саме під такою назвою відбувся нещодавно в Жовківській ЗОШ №1 літературно-музичний журнал, присвячений 200-річчю від дня народження автора Державного Гімну України Михайла Вербицького. Підготували і провели його учні 6-А класу   з класним керівником Кобрин Н.О. та вчителем музики Демків М.В. Сторінками журналу повів дітей Музичний Словничок ( Остап Демків), а досліджували музичну спадщину композитора юні музикознавці Гнідець Христина, Гриб Остап, Недзельська Юліта, Яськів Юстина, Макоданська Анастасія та всі учні класу. Слухачі захоплено слухали і виконували разом із артистами твори Вербицького, слухали гру на гітарі. Завершився виступ цікавою вікториною «Так чи ні».
Власне, сценарій заходу є моїм авторським доробком (вірші) , і до того ж переможцем у районному конкурсі "Славетні імена України. Михайло Вербицький"-2015. Думаю, дуже важливо  вчити дітей патріотизму, гордості за свою країну на прикладах життя видатних українців. сценарій заходу, презентація і музика є на моєму сайті "Музична кав'ярня":  https://sites.google.com/site/muzicnakavarna/



















пʼятниця, 20 листопада 2015 р.

Творчий звіт

Музика і діти.... Це дві нерозривні частинки мого серця, без яких я себе не уявляю. Все життя моє - це уроки, концерти та спілкування з дітьми. 19 листопада відбувся мій "Творчий звіт" в школі. В ньому я намагалася показати свою творчість, талановитих учнів (залучила їх дуже багато, хоча й не всіх, бо школа справді багата талантами). Сценарій заходу (вірші, пісні) є моїм авторським доробком (шукайте на моєму сайті https://sites.google.com/site/sajtvcitelamuzikidemkivmv/ )  або завантажуйте зі сайту "На урок" за посиланням https://naurok.com.ua/prezentaciya-dosvidu-roboti-vchitelya-mistectva-u-formi-kazki-4077.html.  Дуже вдячна учням, які взяли участь в концерті-виставі та колегам-педагогам, які допомагали і підтримували мене. До речі, хоч я цього не планувала наперед, звіт став своєрідним підсумком мого "ювілею" - 20 років у школі:)))))
 tes.google.com/site/zhovkvarayvo/home/muzikaceintelektvtilenijuprekrasnihzvukah






























субота, 24 жовтня 2015 р.

Сурми звитяги

Щороку в нашому районі (та в області) проходить фестиваль-конкурс "Сурми звитяги", який має на меті вивчення своєї історії, піднімати патріотичний дух школярів, виховувати їх справжніми українцями. Особливу роль такі заходи відіграють , думаю, саме в теперішній час: час змін, революції Гідності, війни з окупантами. В номінації "Вокальні ансамблі" традиційно бере участь справжнє козацтво нашої школи: ансамбль хлопців "Жайвір". Колектив створений два роки тому (до того виступали їх попередники, ансамбль хлопців "Джерело", вони 2 роки тому закінчили школу),  має вже багато пісень в репертуарі та нагороду ІІ місце в минулорічному конкурсі "Сурми звитяги" та ІІ місце в цьогорічному конкурсі "Сурми звитяги" (   хоча це ж не головне -  головне участь і гарний виступ). Цьогоріч "Жайвір" поповнився ще двома новими учасниками: Довганик Денис та Бокало Ярослав (7-А клас). Хочу особливо подякувати юним талантам з ансамблю: Кісику Маркіяну та Качмару Данилу (8-Б), Михальцю Олегу (8-А), Луцишину Маркіяну, Буцяку Максиму, Бахуру Олегу, Щурику Максиму (7-Б), Климку Юрію, Демківу Остапу, Пасці Роману (6-А), Довганику Денису і Бокалу Ярославу (7-А). Хлопці активно виступають на шкільних святах, концертах.Мені особисто взагалі дуже подобається спів чоловічих хорів і ансамблів (саме тому, власне, я часто займаюся з хлопцями, хоч і дівчаток дуже люблю :))))   Фото минулорічне:

неділя, 30 серпня 2015 р.

Авторські вірші і віршовані сценарії Демків Марії

Ділюся посиланнями на мої авторські віршовані розробки.


Музична Азбука і Словничок      

Як з'явились ноти     (аудіо та відеофайл "Як з'явились ноти") 

Казка про інструменти (симфонічного оркестру)

Вірші-ребуси з нотками

Увертюра (вірш до теми)

Оперета (вірш до теми)

Музична кухня (вірші-загадки, що містять ноту-відгадку)

Авторські віршовані вправи для розвитку дихального апарату     (+ноти, вигляд онлайн-книги)    

Незвичайні пригоди в музичній країні (творчий звіт вчителя музичного мистецтва)

Музичний квест (віршований сценарій гри)

До тижня музики. Пригоди Чінгачгука в школі.

Стара казка на новий лад або пригоди Колобка у лісі.

Незвичайна пригода або казка про комп'ютер

Сценарій КВК "Природа - наша мати"

Сценарій "Прощавай, Букварику"

Сценарій "Прощай, 4 клас!"

Сценарій родинного свята "Наша щаслива сім'я"

Сценарій віршованої муз.-літ.- фольклорної композиції "Від Різдва до Йордану"

Сценарій фольклорної муз-літ. композиції "Купальські вогні"

Сценарій-реквієм Володимиру Івасюку "В пелюстках червоної рути"

Сценарій "Квітка, яка співає" (присвячений Квітці Цісик"

Сценарій про Вербицького "Стежками духовності"

Віночок українських пісень (сценарій+вікторина+презентація)

Дитячі пісні (до шкільних свят) №1

Дитячі пісні (до шкільних свят) №2

Вірші для пісень-переробок на випускний



пʼятниця, 24 липня 2015 р.

Приємна несподіванка!

Два останні роки я передплачувала дуже цікавий педагогічний журнал "Учитель музичного мистецтва". На його сторінках можна було знайти багато цікавих ідей, відповідей на різні питання, розробки уроків і сценарії заходів. На жаль, через брак коштів це видання більше не виходитиме у світ. Але на прощання журнал порадував мене особисто приємною несподіванкою, надрукувавши мій авторський сценарій про Квітку Цісик (я проводила такий захід, фото є у блозі). І, хоч журнал більше не виходитиме, інші видання МЦФЕР:освіта пропонують також на різний смак видання. Читайте і передплачуйте, рекомендую!


субота, 18 липня 2015 р.

Музикотерапія


Музика… З давніх-давен люди зверталися до неї, як до чарівної сили. В лікувальній практиці звук і музику стали використовувати ще з доісторичних часів, що знайшло своє відображення в релігіях, віруваннях і багатьох переказах та міфах. Але як наука музикотерапія сформувалася вже в ХХ столітті. Сьогодні в багатьох куточках планети діють спеціальні клініки, де лікують музикою.
У Біблії збереглися згадки про використання лікувальної сили музики стародавніми єгиптянами – жерцем, що виступав у ролі лікаря і музикантом Імхотепом, що знав цілющі властивості музичних інструментів.
У книзі царств І Старого Завіту розказується про мистецтво зцілення музикою у стародавніх євреїв: пророк Давид з її допомогою виганяв «духів зла», що занурював час від часу царя Саула в стан глибокої депресії.
В стародавній Індії музика використовувалася не тільки для лікування хвороб, але і як засіб, що сприяє загоєнню ран, одержаних на полі бою.
На думку стародавніх греків і римлян, слухання музики налагоджувало травлення. Римський лікар Гален рекомендував використовувати музику як протиотруту від укусів змій.
Піфагор встановив мелодії і ритми, звідки відбувається лікування людських пристрастей, відновлюється гармонія душевних здібностей у їх початковому вигляді. Подібні трактати про вплив музики є і в його послідовників та однодумців Платона та Арістотеля.
Про те, що хороша музика має величезний вплив на тіло і розум людини, вказував у своїх працях вчений-енциклопедист Ібн Сіна (латинізоване ім’я Авіценна, 980-1037) – видатний лікар усіх часів і народів. У своєму трактаті він пояснює вплив музики на нервові та психічні захворювання.
Надзвичайно корисною та цілющою для людей є музика народна, яка, за свідченням очевидців, не одноразово заспокоювала народні маси в часи бунтів, епідемій, і навіть допомагала уникнути захворювань.


1. Зменшення почуття тривоги та невпевненості:

Шопен "Мазурка", "Прелюдії". Штраус "Вальси". Рубінштейн "Мелодії". 

2. Зменшення роздратованості, розчарування, підвищення почуття приналежності до прекрасного світу природи: Бах "Кантата 2". Бетховен "Місячна соната", "Симфонія ля-мінор". 

3. Для загального заспокоєння, задоволення:
Бетховен "Симфонія 6", частина 2. Брамс "Колискова". Шуберт "Аве Марія". Шопен "Ноктюрн соль-мінор". Дебюссі"Світо місяця". 

4. Зняття симптомів гіпертонії і напруги в стосунках з другими людьми: 
Бах "Концерт ре-мінор" для скрипки, "Кантата 21". Барток "Соната для фортепіано", "Квартет 5". Брукнер "Меса ля-мінор". 

5. Для зменшення головної болі, пов’язаної з емоційною напругою: 
Моцарт "Дон Жуан". Ліст "Угорська рапсодія" 1. Хачатурян "Сюїта Маскарад". 

6. Для підняття загального життєвого тонусу, покращення самопочуття, активності, настрою:
Чайковський "Шоста симфонія", 3 частина. Бетховен "Увертюра Егмонт". Шопен "Прелюдія 1, опус 28". Ліст "Угорська  рапсодія"2. 

7. Для зменшення злості, зависті до успіхів інших людей: 
Бах "Італійський концерт". Гайдн "Симфонія".


четвер, 16 липня 2015 р.

Цікаві факти про звук

Фізика і музика – дуже тісно між собою пов’язані. Фізика пояснює природу звуку, тож я пропоную вашій увазі кілька цікавих фактів , які стосуються музики:

·  В міфології багатьох народів згадується, що Вселенна була створена з допомогою звуку. Наприклад, в індуїзмі вважають, що звук "аум" привів у рух космос.
·  Сила звуку вимірюється в беллах (на честь творця телефона Олександра Белла). Сьогодні використовують десяті долі белла - децибелли. Людина може чути звук силою до 130 децибелів.
·  В 17 столітті виміряли швидкість звуку - 450 м/с.
·  Глухий композитор Бетховен насправді чув звук. Він прикладав до рояля свою трость, а кінець прижимав до зубів. Таким чином звук доходив до здорового внутрішнього вуха (а точніше, звукові вібрації).
·  Швидкість звуку в різних середовищах відрізняється. Швидше за все  звук розповсюджується в керосині (2330 м/с).
·  Звук попадає на барабанну перетинку у вухо, коливає її, і вона повторює коливання повітряних хвиль - так ми чуємо.

·  Людина сприймає не всі ультразвуки. З допомогою таких звуків можна маніпулювати психікою і поведінкою людей (відомий випадок, коли в 1947 році під час виступу оркестру труба видавала ультразвук, котрий привів у паніку всіх глядачів, і всі просто розбіглись у страсі).

пʼятниця, 10 липня 2015 р.

Свято Івана Купала

     Свято Купала сьогодні – це барвисте  шоу для молоді, і, звичайно, немає під собою ніякого релігійного змісту (як в старі ще дохристиянські часи). Проте захоплені юнаки та дівчата радо святкують його просто як день літнього сонцестояння, тим паче, що тепер Купала збігається з великим релігійним святом Івана Хрестителя. Я написала за мотивами народного святкування ( ще в 19 столітті його в Україні дуже активно святкували) віршовану композицію-дійство. Її презентували вже учні нашої школи на районному фольклорному огляді. Пропоную вам переглянути сценарій цього заходу на моєму сайті https://sites.google.com/site/sajtvcitelamuzikidemkivmv/

Тож бажаю вам, щоб ви знайшли свою квітку папороті. Приємного святкування!











четвер, 18 червня 2015 р.

АНГЛОМОВНИЙ ТАБІР В ЖОВКІВСЬКІЙ ЗОШ №1

Літо! Діти так чекають цю прекрасну пору! Цьогоріч учні Жовківської ЗОШ №1 мали змогу відпочивати, навчаючись: вчителі школи Москалець Галина Омелянівна, Кутень Тетяна Миронівна, Бейзик Олеся Дмитрівна  організували цікаве дозвілля у пришкільному таборі (агломовному). Учні переодягалися в костюми англомовних народів, грали з вчителями цікаві ігри, проводили бесіди, ходили на екскурсії та пікніки, і все це- спілкуючись виключно англійською! Мені пощастило долучитися до такої прекрасної події, бо музика-мистецтво інтернаціональне, і учні 5-А класу підготували зі мною низку пісень англійською  (і трішки німецькою) мовами. Вийшов непоганий ансамбль: гітара (Остап Демків), тамбурин (Настя Довганик), маракаси (Стефанія Кордоба), дзвіночки (Юстина Яськів) і акордеон (Звичайно, я, Демків Марія Василівна). Наш виступ відбувся на закритті зміни англомовного табору в Літньому театрі (приміщення якого для табору люб'язно надав приватний підприємець пан Олег Бейзик).

понеділок, 25 травня 2015 р.

ДІЛЮСЯ ПРИЄМНОЮ ПОДІЄЮ в моїй педагогічній практиці.

                    Вже майже два роки я виписую та читаю цікавий професійний журнал для вчителів музики "Учитель музичного мистецтва". На його сторінках можна побачити методичні рекомендації, цікаві розробки уроків та заходів, зразки оформлення документації та познайомитись із новинками ІКТ для музики. Та для мене особливим став свіжий випуск журналу №03-04 2015 р., де розміщена МОЯ ПУБЛІКАЦІЯ: конспект відкритого уроку "Музичні сторінки відомих опер" (с.18-25, 54-55) та кросворди до нього. Тішуся, що мою роботу помітили, оцінили, це дає наснагу працювати далі.