Сторінки 1

Сторінки

Сторінки 3

Сторінки 4

Сторінки 5

Сторінки

понеділок, 20 січня 2020 р.

Співайте на здоров'я.... українських народних пісень!!!!

Дуже цікавий і змістовний допис про значення української народної пісні, музичну терапію та українські звичаї знайшла в інеті. Допис автора Ольги Гойденко ("Порадниця", 2001 р.) публікую дослівно, не змінюючи:


Людина здебільшого співає у двох випадках: від щастя та від болю. При цьому щастя більшає, а біль зникає. І якщо спів знеболює душу, то хіба не є наша пісня справжніми чудодійними ліками?
У чому ж секрет цього дивовижного впливу? 
Маестро Василь Триліс вважає, що його спричиняють насамперед система дихання співака та звуки пісні. Зі звуками зрозуміло: пригадуються публікації про їх оздоровчий ефект – зокрема церковних дзвонів. 
Але як саме дихає співак? Виявляється, так, як вимагає пісня. А українська народна пісня здебільшого потребує дихання неглибокого, оскільки їй властиві короткий вдих та довгий ритмічний видих. Отож співуча душа і призвичаюєть-ся до регулярного поверхневого дихання, котрому чимало людей нині вчаться за великі гроші й за спеціальними методиками. А той, хто співає, без особливих зусиль накопичує в крові багато альвеолярного вуглекислого газу та збагачуючи свою кров киснем. Коли ж кисню у крові вдосталь, маємо чудову профілактику інфаркту, інсульту й інших бід. 
Тож українська народна пісня – це ідеальна дихальна вправа, – підбиває перший підсумок Василь Триліс і, не даючи розслабитися, вже наголошує на винятковому духовному впливові пісні.
Що ми робимо, коли виникають проблеми? Переважна більшість людей замикається в собі, не маючи з ким поділитися, не сподіваючись на розуміння або не знаходячи потрібних слів. 
Психолог на це зауважить: так ми не вирішуємо проблему, а лише ховаємося від неї, “викохуючи” щось на зразок “міни сповільненої дії”. Як і коли вона вибухне, невідомо, але наслідки можна спрогнозувати – від сумних до трагічних. 
Звісно, втриматися від такого запитання важко. Ніби передбачаючи його, Василь Триліс звертає нашу увагу на тематику українських народних пісень. Створені практично “на всі потреби”, вони здебільшого оспівують наболіле. Величезна кількість пісень присвячена родинним стосункам, нещасливому коханню, важкій жіночій долі. А як детально подається кожна конфліктна ситуація, – переконуємося, про-слухавши кілька старовинних пісень. Отже, мудрі предки й без порад психологів не замовчували своє горе, а навпаки, виспівували його, осмислюючи та переживаючи. І хоч пісня нерідко викликала сльози – вона таки вела до краси та милосердя, полегшуючи життєвий тягар. Це спричиняло додатковий лікувальний ефект, – підкреслює В.Триліс і сипле новими цікавинками.
Виявляється, іноземці не просто шанують нашу пісню – вони ще й оздоровлюються нею! У Франції цей рух започаткувала донька нашого славетного Гната Хоткевича, почавши співати колискові… вагітним жінкам. Нині там створено спеціальний центр, де майбутні мами навчаються українським колисковим, отримують касети з ними тощо. 
Тамтешні фахівці дійшли висновку, що пісенна атмосфера української колискової дає дитині духовне здоров’я. За це й цінують наші пісні французи. Отож, знаймо, що “й ми, Химко, люди”, – і розповідаймо про це українським молодятам, аби первісткові готували не лише памперси та суміші, а й колискові пісні, – мо’, здоровішими душею виростуть?
Послухали й ми декілька колискових – і про кицю, що йшла по водицю, і про ягничку – й настільки розслабилися під оте довге а-а-а-а, що дехто в залі й позіхати почав, потираючи очі – недарма ж раніше нянька співала, доки сама не засне! 
Відчувається, на часі прохати шановного ведучого дати практичну пораду широкому українському загалові в особі наших читачів, які вміють та люблять співати і хочуть бути здоровими.
Я порадив би… СЛУХАТИ пісню. Просто вмикати радіо – і СЛУХАТИ. А вже коли якась припаде до душі – її розучуйте. 
Оце вам уся порада! – відповів зі сцени Василь Триліс. 

понеділок, 13 січня 2020 р.

Чому ластівка прилетіла на Щедрий вечір?

У сиву давнину, коли наші предки жили у гармонії з довколишньою природою, ставились до неї з великою шанобливістю та вважали її частиною свого життя, всі святкування збігались із природними циклами.

      Свято зустрічі нового літа (року) називали Новоліттям. Народження чогось нового, початок року, наступний етап життя природно розпочинався із настанням нової пори, приходом весни. Перше березня (або 14 за новим календарем) було першим днем нового року.Настає Новий рік – і пробуджується природа, розквітають квіти, світ народжується заново. «Цього дня прокидається від зимової сплячки бабак, виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення» – говорилось у жартівливому повір’ї.
     «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка…» – ця пісенька прийшла до нас ще з тих далеких часів. Ластівки прилітають навесні і співаючи, радіють приходу нового року.
Отже, Новий рік українці святкували навесні. Так було до ХІІ століття…Згодом після хрещення Київської Русі у споконвічні традиції почали вплітатись біблійні мотиви. Новий рік припадав на святої Явдохи. «Явдоха хвостом махне – сніг повіє» – казалось у приказці. Тільки Явдоха має ключі від весняних вод – тих, без яких цьогоріч не буде врожаю.


Цей день в історії: 12 січня народився Гнат Хоткевич.

Цей день в історії: 12 січня народився видатний український письменник, історик, бандурист, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч Гнат Мартинович Хоткевич.
Про Гната Хоткевича я дізналася колись від свого сина, який змалечку дуже багато читав (і читає), і в певний час, десь у 2-3 класі дуже захопився постаттю цієї непересічної людини, навіть було музикував на бандурі та дав мені мотивацію для глибшого дослідження біографії Гната Хоткевича (😁🙂і не тільки Хоткевича, бо розробки про Моцарта, Баха, Вербицького та інших створювала колись теж "під нього", і головну роль завжди у всіх сценках, сценаріях він грав з величезним натхненням))). Мені пощастило передати синове захоплення дітям і ми з учнями зробили урок-проект, присвячений творчості Хоткевича (це вже було давно, але матеріали я зберігаю і використовую надалі). Можете завантажити з мого Google-диску за посиланням:
Он-лайн вікторина про Хоткевича за посиланням: https://ukrerudyt.com/test.php?test=11
Про життя Гната Хоткевича можна писати роман. Народившись у Харкові, він, «східняк», прославляв у своїх творах Гуцульщину; заснував декілька унікальних театральних труп, акторами в яких були залізничники та неписьменні селяни; професійно грав на бандурі та навіть випустив підручник з мистецтва гри на цьому інструменті. Незважаючи на постійну зайнятість, ніколи не був заможним. Через це його двічі кидали жінки, залишаючи на виховання чоловіка дітей. Особисте щастя Хоткевич знайшов у похилому віці, але насолодитися ним повною мірою не встиг – настав період репресій 30-х років…